Şenol Güneş, Fransa zaferinin ardından konuştu

09 Haziran 2019, 13:19
Şenol Güneş, Fransa zaferinin ardından konuştu

Fransa zaferi sonrası Şenol Güneş'ten çarpıcı açıklamalar

A Milli Takımımız'ın EURO 2020 Elemeleri'nde Fransa'yı 2-0 yendiği maç sonrası teknik direktör Şenol Güneş konuştu.


İşte Güneş'in açıklamaları;


''Bu takım hem mutluluk hem de umut versin diye buradaydı. Taraftar müthişti. Bu güzellikte futbol oynamak daha güzel. Herkes iyi konsantre oldu. Herkes tek yürekti. Bizimle burada olmayan Türk insanları da aynı duyguyu paylaştı. İyi çalıştık, Allah da yardım etti. Hak ettiğimizi aldık. Kazanarak çıkacağımızı söylemiştik. İyi oyunla kazanarak hepsini kazandık. Farklı da kazanabilirdik ama maç dönebilirdi de. Başından sonuna kadar disiplinli oynadık. Moralimiz hep doğruydu. Bu moralle maç almak güzel. Bu maçın sonucu ne olursa olsun rakibimiz İzlanda. Mutluluğu sözel olarak kutlayabiliriz ama bir yarış daha bizi bekliyor.

''HER ŞEYİ BAŞARABİLİRİZ''

Geçmiş istatistiklerin hepsi geride kaldı. Bu maç için de çok şey söylenebilir. Onların hepsi bitti artık. Sonuç olarak 3 puan aldık ve lider durumdayız. İzlanda'yı yenersek karlı olur ve büyük avantaj yakalarız. Konya'nın sıcak ilgisi bize pozitif olarak yansıdı. Rakibe baskı yarattı. Türk insanının başaramayacağı hiçbir şey yok. Hiçbir art niyet beslemeden sahadaki güzel duruşumuzu sürdürmeliyiz. Her şeyi başarabiliriz. Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılmak istiyoruz ama her şeyin başındayız. Bu bizim ortak hayalimiz. Birlikte bu işi yapmayı öğrenebilirsek çok daha güzel şeyler olur. Üreten ve yıldızları olan bir takımı yendik ama oralara gelmedik sadece maç kazandık.

''FRANSA BÜYÜK BİR TAKIM''

Güzel bir ambians vardı. Samimi sıcak bir bir taraftar vardı. Rakibe de baskı kurdu. Güzel bir sinerji vardı. Tek yürek olduk. Bu çok önemli. Bugün mutluluk yaşıyoruz. Bu maçta her skorda kazanan takım olacaktık. Bugün iyi oyunla kazandığımız için hem 3 puan aldık hem moral hem de güven kazandık. 3 bölgede de iyi oynadık. Duran toplarda biz etkili olduk. Oyun olarak da üstündük. Az pozisyon verdik. Fransa büyük bir takım. Oyuncu üretmeye devam eden bir ülke. Bugün biz Fransa'yı yenerek avantaj elde ettik. Bizim asıl rakibimiz İzlanda. Bu gruptan ne olursa olsun Fransa çıkacaktır. Puan açısından çok güvenli gidiyoruz İzlanda'ya. Onlar da Arnavutluk'u yendi. O maça odaklanmalıyız. Türkiye'nin ortak hayalimiz var. Başaramayacağımız hiçbir şey yok. Umarım her alanda bunu başarırız.

''DÜNYA ŞAMPİYONUNU YENMENİN BİR ANLAMI YOK''

Hayal aleminde yaşamayalım. Fransa, Fransa'dır. Kalite olarak bu grubun birincisidir. Biz daha yeni başladık. Bu 3 puan bizim için ekstra oldu. Sahaya çıkıp futbol oynamak istedik. Ne savunmada ne de hücumda olarak değil. Her iki yönü de iyi oynamamız gerekiyor. Yendiğimiz zaman biz büyük olmuyoruz.

Dünya şampiyonunu yenmenin bir anlamı yok. Şimdi İzlanda'dan bir galibiyet almalıyız. Şartlar ne olursa olsun orada da futbol oynamaya çalışacağız.

''HAVAYA GİRMEYELİM''

2020 ile ilgili maçtan önce tahtaya yazdım. Oynadığımız oyunla orada olmak istiyoruz. İyi oyunla skor almalıydık bugün onu yaptık. Ancak sürdürülebilir olmalı. Bu tip maçların sonucuyla havaya girmeyelim. Bugün biz kaybedebilirdik de ama kazandık... Dorukhan'ın Özbekistan maçında da sakattı. Durumuna yarın bakacağız. Hakan'ın da bir sakatlığı vardı. Emre de var. Onlara bakacağız.

Kenan çok yardım etmeye çalıştı. Hasan Ali de iyiydi. Kanatları iyi kapatmamız gerekiyordu. Cengiz ve Kenan bunları yapmaya çalıştı. Topu kazandığı zaman çok hızlı çıkan bir Fransa'ya karşı iyi işler yapmamız artılarımızdı.

İyi bir jenerasyonun olduğunu düşünüyorum. Bunları geliştirip yarıştırmamız lazım. Alttan gelenler de motive oluyor. Bu sonuçlar onlara katkı sağlayacak. Doğru düşünceleri onlara vermemiz lazım.

Kaybettiğimiz anda çok hızlı bir şekilde hücuma çıkan bir takım vardı. Cengiz ve Kenan iyi kapattı. Orta sahada 3 oyuncumuz da iyi işler yaptı. Burak gol atmadı ama onun çevresinde çok iyi katkı sağladı. Herkes gidebildiği kadar gitti. Kenardan giren oyuncular da iyiydi.

'Biz hala Fransa'nın gerisindeyiz. Yeni biri geldiği zaman eksiği tamamlar. Biz birlikte yapacağız. Bundan önce emeği geçenlere teşekkür ederim. Biz de yeni bir dönem başlatacağız. Oyunda görülmeyen o kadar doğru işler yapıldı ki. Ötekileştirmeyi istemiyorum. İnşallah İzlanda'yı yendikten sonra da neler yapabileceğimizi konuşuruz. Eksiklerimiz var, Fransa'nın da var.

Türk futbolunun o kadar yapısal sorunu var ki... Zeki yurtdışına gittiği için kazanmadık bugün. Biz kendi yapımıza uygun oyuncu yetiştireceğiz. Sırbistan da çok oyuncu yetiştiriyor ama ligi izlenmiyor. Yabancı sayısının değişmesiyle yapısal durum değişmez. Bugün ben yapmadım, biz yaptık. Bugün konuşacağımız konu; güzel bir galibiyet olduğu. Önümüzde İzlanda maçı var. Burada kalalım, öteki tarafa geçmeyelim.'

KAYNAK: AJANSSPORyorum yapmak için lütfen Giriş yap

Tüm Yorumları Gör

Son Gönderiler

içeriği görüntülemek için Giriş yap