"Hükümete güvenimiz yok"

09 Haziran 2019, 15:12
"Hükümete güvenimiz yok"

Afganistan'da 4 kadın futbolcuya taciz!

Afganistan Kadın Milli Takım'da forma giyen bir futbolcunun, Afganistan Futbol Federasyonu Başkanı Keramuddin Karim’in kendisine tecavüz ettiğini açıklaması sonrası Karim FIFA tarafından futboldan men edildi.

FIFA, Guardian’da yer alan haber sornası Afganistan Başsavcılığı’nın yapacağı soruşturmayı bekleyeceğini açıklamıştı. Savcılığın, Karim’i tecavüzden suçlu bulması sonrası ömür boyu futboldan men etti. 

İŞTE KAN DONDURAN İFADELER 

Kadın futbolcunun savcılığa verdiği ifade Afghan Herald gazetesine de yansıdı. İşte o ifade: 

“Antrenmandan sonra evime dönmek için param yoktu. Yardım istedim. Bana çok yaklaştı, “Seni daha yakından görmek istiyorum, vücudunu görmek istiyorum.” dedi. Ben uzaklaşmasını söyledim. Karim ise bana, “Merak etme, evine dönmen için sana para vereceğim. Beni takip et.” dedi. Tesislerdeki yan odaya geçti, ben de onu takip ettim. Bana yardım edeceğini sandım. Odanın içine girince çok karanlık olduğunu gördüm. Odada bir kapı daha vardı ama kapıyı göremiyordum. Duvar vardı sanki. Fakat, açık olduğu için fark edebiliyordum. Odanın içerisi bir otel odası gibiydi. Yatak ve banyo vardı. Ben odanın içine doğru girip seslendim, o kaıda zannediyordum. Kapının arkasındaymış. Ben içeri girince kapıyı kapattı. 

“İSTEDİĞİN KADAR BAĞIR, KİMSE DUYAMAZ” 

Yatağa oturmamı söyledi. Korktum ve titremeye başladım. Bana, “Bugün, o elbiselerin altında ne var göreceğiz.” dedi. Ben de ona, “Beni bırak, evime gitmek istiyorum.” cevabını verdim. “İstediğin kadar bağır, kimse seni duyamaz.” dedi. 

Beni yatağa doğru itti ama ben hemen kalktım, “Beni yalnız bırak, buraya yardım istemeye geldim, artık senden yardım istemiyorum, lütfen beni bırak, gitmek istiyorum.” dedim. 

Ondan kurtulmaya çalıştım ama yüzüme yumruk attı. Yatağın üstüne düştüm. tekrar kalktım ve kapıya gittim. Kapıyı açmaya çalıştım ama parmak iziyle kilitlenen ve açılan bir kapıymış. Çıkamadım. Arkamdan gelip tekrar yumruk attı. Yumruklardan biri ağzımın üstüne geldi. Ağzımdan kan boşaldı. Beni dövmeye başladı. Gözüm karardı ve bayıldım. 

“SİLAHINI ÇEKTİ VE BENİ TEHDİT ETTİ” 

Uyandığımda üstümde elbise yoktu ve her yerde kan vardı. Korkudan titriyordum, bana ne yaptığını bilmiyordum. Yatağın her yanında kan vardı. Ağzımdan, burnumdan ve vajinamdan kan geliyordu. Banyoya gittim, yüzümü yıkadım, elbiselerimi bulup giydim. Ona, “Bunu herkese anlatacağım. Medyaya bana ne olduğunu, ne yaptığını söyleyeceğim.” dedim. Silahını çekti, ağzıma soktu ve beni tehdit etti. “Bunu birine anlatırsan kafana sıkarım, beynini dağıtırım. Gider aileni de vururum. Ailen hayatta kalsın istiyorsan susacaksın.” dedi. 

Yüzüme para fırlattı. Parayı almamı ve çıkmamı, Bir daha yüzümü görmek istemediğini söyledi. Kapıyı açtı ve çıktım.

Aileme ne olduğunu söylemedim. Antrenman sırasında yüzüme bir darbe geldiğini söyledim. Federasyon başkanı, benim arkadaşlarımla sürekli kavga eden, lezbiyen biri olduğumu söylemiş. Beni başka bir kızı taciz ederken yakaladığını ve dövdüğünü söylemiş. Milli takımdan da bu yüzden beni ihraç etmiş. Bu olaylar sonrası depresyona girdim ve çok öfkelendim.

Bunları anlatıyorum ve ailemin tehlikede olduğunu biliyorum. Fakat, dik durma ve gelecekte de böyle şeyleri başka kızlara yapmasına engel olmak istiyorum. Küçük kızlar için güvenli bir ortam sağlanmasını diliyorum” 

“VÜCUDUMA DOKUNDU” 

Afghan Herald’da yer alan haberin detayında, savcılığın başka oyuncuların da ifadesini aldığını ve Karim’in tacizini anlattıklarını söyledi. Kadın futbolculardan biri, “Tesislerin ortasında, lobideydik. Benimle konuşmaya ve flört etmeye başladı. Vücuduma dokundu ve öpmeye kalkıştı. Ağlamaya ve bağırmaya başladım. Çok korktum, panikledim. Onu iterek kurtulmaya çalıştım.” dedi. 

“ÇIPLAK HALDE ODADA BENİ BEKLİYORMUŞ” 

Futbolculardan bir diğeri ise Savcı’ya yaptığı konuşmada, “Bir gün tüm takımla beraberdim. Yedek kulübesinde oturuyordum. Beni güvenlik kamerasından izliyormuş. Telefonla aradı. Beni bir odaya çağırdı. Koridora girdim. 4 kapıyı geçtikten sonra, açık olan 5. kapıdan içeri girdim. İçerisi 5 yıldızlı bir otel odası gibiydi. Büyük bir ayna vardı, modern eşyalar bulunuyordu. Yatak vardı. Aynanın karşısında makyaj malzemeleri, parfümler ve diğer kadın şeyleri vardı. Başkan yatağın içinde çıplak halde beni bekliyormuş. Hayatımın sonu zannettim. Bana saldırdı. Eşarbımı çekti ve çıkardı. Elbiselerimi yırtmaya çalıştı. Bana saldırıyordu. Elbiselerimi yırtıyordu. Ağlamaya, baırmaya başladım. Şanslıymışım ki o an telefonu çaldı. Bağırmaya başladım. Beni iterek uzaklaştırdı. Susturmaya çalıştı ancak ben bağırmaya devam ettim. Çaresi yoktu, kapıyı açtı. Ben de koşarak kaçtım.” ifadelerini kullandı. 

KADIN FUTBOLCULAR: “HÜKÜMETE GÜVENİMİZ YOK” 

Olayların halka yansıması ve tepki çekmesi sonrası kadın oyuncular, Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani dahil birçok ismin yolsuzluğa karıştığını ifade etti. “Hükümete güvenimiz yok. Karim, çok güçlü bir insan. Hükümet içerisinden birçok tanıdığı var. Etkisi ve parası çok. İnsanları satın alabilir.” denildi.

yorum yapmak için lütfen Giriş yap

Tüm Yorumları Gör

Son Gönderiler

içeriği görüntülemek için Giriş yap