Genç teknik direktör Mehmet Ak, Totemle'ye konuştu

18 Mayıs 2019, 20:08
Genç teknik direktör Mehmet Ak, Totemle'ye konuştu

Teknik direktör Mehmet Ak, Türk futbolunun sorunlarını Önal'a anlattı

Türkiye'nin en genç teknik direktörlerinden Mehmet Ak, ülke futbolunda gündeme oturan sorunlarla ilgili düşüncelerini Totemle'ye anlattı.

MERİH ÖNAL-ÖZEL RÖPORTAJ

Süper Lig'deki şampiyonluk yarışını, hakem hatarlarını ve futbolun geleceğini değerlendiren Mehmet Ak, ekibimizden Merih Önal'a konuştu.


İşte genç çalıştırıcının aktardıkları;


''ELEŞTİRDİKLERİ TAKIMA GÖREVE GELİYORLAR''

Ülkemizde öyle bir sistemsizlik mevcut ki mevki ve makam arasındaki ilişki ve çelişki tamamen tesadüflere bağlı. Bir önceki dönemdeki Merkez Hakem Kurulu'nun görev alan başkanı ya da üyeleri televizyonlara çıkıp kendi hakemlerini acımasızca eleştiriyorlar. Ya da bir başka örnek; Oralardan ayrılan bir isim bir sonraki hafta yine benzer ifadelerle hakemleri eleştiriyor. Örnekleri çoğaltabiliriz mesela televizyonda futbol federasyonunu eleştiriyor, birkaç gün sonra orada göreve başlıyor. Eleştirdikleri konular üzerinden hiçbir şey yapmayıp çıkmaz olan sistemi daha da zor duruma getiriyorlar.

''5 YIL SONRA FUTBOLCULAR, TAKIM BULAMAYACAK''


Birilerinin hesap sorması ve vermesi gerekiyor.Bu sistemin değişmesi gerekir, bu böyle gitmez. Herkes kendi başarısızlıklarını örtmenin yollarını arıyor. Bırakın bu başarısızlıkları örtmeyi, temel problemlerimizi konuşalım. Aksi takdirde ben genç bir teknik adamım ve 5 yıl sonra çalıştıracak bir kulüp bulamayacağım. 5 yıl sonra futbolcular belki de oynayacak takım bulamayacak.

''BASKETBOLUN SİSTEMİNİ GETİRELİM''

Basketbolda 2 takımımız Euroleague Final Four'da ve takımlar kendi kendini en azından çevirebilecek bütçelerle oynayıp başarı elde ediyorlar. Futbola bari basketbol sistemini getirelim de onu da bir deneyelim ve görelim. Olmuyorsa olmuyor deriz en azından. Şu andaki sistemden daha iyi olabileceğini düşünüyorum en azından. Başarılı olan sessizliğe gömülüyor, başarısız olan ise biraz kendi aleyhine olan hatalara haykırıyor ve susuyor. Ancak futbol bu değil, bu işin emek verenleri var, malzemeciler kulüp çalışanları var, onlar unutuluyor.

''MUSTAFA DENİZLİ'NİN...''

Futbolun en önemli teknik direktörlerine baktığınızda Şenol Güneş, Fatih Terim ve Mustafa Denizli'dir. 50 yıl sonra bile bu isimler anılacak. Biz de bir çalışmaya Mustafa Hoca'dan ön söz yazmasını istemiştik. Kendisi de çok güzel bir şekilde duygularını, düşüncelerini ifade eden bir yazı yazdı. Türk futbolunun alt yapısında bir yerde olacağını ve tecrübelerini aktaracağını belirtmişti. Benim fikrim de Mustafa Denizli'nin böyle bir görevde olması gerektiğidir. En iyilerin, alt yapılarda çalışmasıyla temelimiz sağlamlaşacak diye düşünüyorum.


''GALATASARAY BİR ADIM ÖNDE''

Galatasaray-Başakşehir maçı çok önemli. Bu 90 dakikalarda saha ve seyirci avantajının yanı sıra tecrübeli oyuncuların varlığı da önemlidir. Ancak şu anda hakemler o kadar çok tartışılıyor ki takımlar buna sığınıyor. Oysa Başakşehir kaybettiği puanların arkasından kendini de sorgulamalı.

''KENDİ LEHİNE YAPILAN HATALARI DA KONUŞURSAN...''

Bu zamana kadar hakem hataları çok olmuştu ama sezon sonu yaklaştıkça daha fazla konuşuldu. En önemlisi lehine yanlış karar çıktığında da konuşursan, sorunların çözülmesi adına çok daha fazla adım atmış olursun. Karşılaşmayla ilgili fikrim ise Galatasaray'ın bir adım önde olduğunu düşünüyorum.


(Mehmet Ak, Batman Petrolspor'da da görev almıştı).

yorum yapmak için lütfen Giriş yap

Tüm Yorumları Gör

Son Gönderiler

içeriği görüntülemek için Giriş yap