Beşiktaş Teknik Direktörü Mutlu Can Zavotçu içini döktü

15 Mayıs 2019, 20:19
Beşiktaş Teknik Direktörü Mutlu Can Zavotçu içini döktü

ÖZEL - Mutlu Can Zavotçu'dan samimi açıklamalar

 Kadınlar Futbol Ligi'ni şampiyon tamamlayan Beşiktaş'ın teknik direktörü Mutlu Can Zavotçu, Totemle.com'a özel açıklamalarda bulundu. İşte editörümüz Merih Önal'ın gerçekleştirdiği samimi röportaj:

"FİNALE YAKIŞIR BİR MÜCADELE GERÇEKLEŞTİ"

Şampiyonluğun geldiği bu sezon Beşiktaş takımı olarak 3. sezonumuzdu. Geçtiğimiz 2 sezon ise son haftaya kadar şampiyonluğu kovalayıp 2. sırada bitirmiştik. Tabii sezon içerisinde birbirinden önemli karşılaşmalar oynandı, ancak final maçımızın net bir şekilde finale yakışır geçtiğini söyleyebilirim. Sezon 10 takım ile başladı; sonrasında 9 takım ile devam ettik. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Ataşehir Belediye ondan önceki son 5 sezonun şampiyonu Konak Belediye gibi çok zorlu takımlar ile birlikte mücadele ederken bu sezon Antep temsilcisi ALG çıktı ve doğru bir yatırımla çekişmeli sezona ortak oldular. Açıkçası benim şahit olduğum en çekişmeli, en kaliteli sezon olduğunu düşünüyorum.

"BEŞİKTAŞ'IN BULUNDUĞU HER ALANDA İDDİA VARDIR"

 Şampiyonlar Ligi'nde ülkemizi ve tabii ki camiamızı temsil edecek olmamız çok büyük bir heyecan yaşatıyor. Bu sezon Kadınlar Dünya Kupası olduğu için normalde Ağustos ayında başlayacak Şampiyonlar ligi maçları biraz daha farklı bir tarihte başlayabilir. Biz bu heyecanı yaşayacağımız anı iple çekiyoruz. Beşiktaş'ın olduğu her kategoride iddia vardır. Biz kadın futbolu olarak her ne kadar diğer ülkelere nazaran çok geride olsak da başarılı olmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.


"3 LİGDE ŞAMPİYON OLDUK"

2013 yılında kadın futbol takımına başladık ve 3.Lig'de 2013-2014 sezonunda şampiyon olduk. 2015-2016'da 2. Lig'de şampiyon olduk ve bu sezon da şampiyon olarak 3 ligde de şampiyonluğa ulaşan ilk kadın futbol takımı olduk. Bundan sonraki hedefler elbette bitmiyor ve aksine daha büyük hedefler önümüze koyarak o hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

"ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ..."

Bu sezonu 2 beraberlik, 2 mağlubiyet ve 14 galibiyet ile tamamladık. Bütün maçlar çok özeldi, ancak bu sezon çok ciddi sıkıntılarla karşılaştık. Ekim ayında lig yeni başladığı dönemde oyuncumuz Dilek annesini kaybetti. Kasım ayında bir başka oyuncumuz Ecem annesini kaybetti. Aralık ayında fizyoterapistimizin babası vefat etti. Final maçının kahramanlarından olan Aissata 1 hafta önce teyzesini kaybetti. Çok büyük yıkımlar yaşadık ve bu süreçleri hep birlikte atlatmaya çalıştık. Maçlardan çok oyuncularımın yaptığı fedakarlıkların benim unutamayacağım bir süreç olduğunu söylemeliyim. Mezarlıklara gidip akşamına antrenmana çıkan oyuncularım oldu. Bu açıdan bakınca inanılmaz bir sezonu şampiyon olarak tamamladığımızı söyleyebilirim. Şampiyonluk performanstan öte bir duruştur ve oyuncularım bu duruşu sergiledi.


Unutulmaz maçlarımdan biri deplasmanda Ereğli ile oynadığımız ve mağlup olduğumuz bir karşılaşmaydı. İlk yarı direkten dönen toplarımızla fırsatları kaçırdığımız bir maçtı ve o bizim için çok büyük bir ders oldu. Nitekim o karşılaşma sonrasında sadece 1 maç kaybettik; onun dışında maç kaybetmedik. Burada şunu da belirtmeden geçmeyelim. Beşiktaş'ın inanılmaz bir ruhu var. Yöneticilerimiz de sağ olsunlar bize çok destek oldular ve Beşiktaş ruhu ile başarılı bir sezonu ardımızda bıraktık.

"KADIN FUTBOL OYNAR MI? KADINA FUTBOL YAKIŞIR MI?"

Kızların ergenlik çağında futbol oynamasının onların; özgüvenini, kişilik gelişimini, kriz yönetimi, iletişim becerilerini geliştirdiğini ve bunun gibi bir çok özelliğe katkısının olduğunu ortaya çıkaran ve bizim de birlikte yürüttüğümüz ortak çalışma doğrultusunda yapılan araştırmalar söz konusu. Ülke olarak ön yargılarımız maalesef bizi çok üzüyor. 'Kadın futbol oynar mı? Kadına futbol yakışır mı?' gibi çağ dışı kalmış sözlerden sıyrılıp daha çağdaş düşünerek kızlarımızı futbola yönlendirebiliriz. Futbol sadece futbol değildir; bunu araştırmalar da kanıtladı.


Kadın futbolu ile ilgili olarak baktığınızda Atletico Madrid-Barcelona kadın futbol maçı yanlış hatırlamıyorsam 67 bin biletli seyirci tarafından izlendi. Bu maç bir lig maçıydı, ne Anneler günü ne kadınlar günü gibi bir etkinlik maçı değildi. Juventus-Torino maçını 40 bin kişi izledi. Juventus'un geçmişi kadın futbolunda bizimkine benzer; çok eski değildir ve çok ciddi gelişim gösterdiler. İngiltere'de yine 25 bin kişiye oynanan karşılaşmalar var. Ancak bizim final maçımız Manavgat Atatürk Stadı'nda ulaşımın çok zor olduğu bir yerde oynandı. Ayrıca kongremizin olduğu tarih olması sebebiyle maçın izlenmesi de oldukça azdı ve maalesef karşılaşma yayımlanamadı. Bu sezon tüm maçlarımızı yayınlayan kulüp televizyonumuz seçim sebebiyle yayınlayamadı. Maalesef bu tür durumlar gelişimimizi engelliyor.

"2006 DOĞUMLULARA KADAR..."

Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü olarak camiam adına her zaman kadın futbolunun tanıtımı ve gelişimi için uğraş veriyorum. Beşiktaş futbol okulumuz var Fulya'da ve ücretsiz bir biçimde 2006 doğumlulara kadar katılım gösterebiliyorlar. Bunun dışında da bir çok futbol okulu var. Bu anlamda bize ulaşırlarsa, ki bize çok rahat biçimde ulaşabiliyorlar Beşiktaş resmi sitesinden... Biz de gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz. Benim de kızım var ve bu, spor alanında yönettiğim ilk futbol okulu olacak.

yorum yapmak için lütfen Giriş yap

Tüm Yorumları Gör

Son Gönderiler

içeriği görüntülemek için Giriş yap